subota, 26. travnja 2014.

RAZUMIJETI SEBE

Razumijeti samog sebe, ili samu sebe, uopće nije lako. Naša slika o nama samima rezultat je cjelokupnog životnog iskustva stečenog kroz različite odnose - od roditelja, preko obitelji do današnjih odnosa sa prijateljima, supružnicima, djecom, poslovnim kolegama... To je cijela mreža interakcija koje su stalno u pokretu, one su dinamične i uvijek drugačije, zato jer vrijeme prolazi i svi uključeni se mijenjaju, svjesno ili nesvjesno.

Teško je stvoriti neku sliku o sebi za koju bi mogli reći: "E, to je to! To sam ja!" jer svakodnevno razmišljamo o sebi, o svojim vrijednostima, ciljevima, željama, potrebama. Ako odredimo da smo "netko" tada si zatvaramo mogućnosti rasta, vlastitog razvoja i postoji opasnost da postanemo rigidne, tvrde ličnosti koje su izgubile fleksibilnost u osjećanju pulsa života, koje više ne osjećaju energiju koja prolazi kroz njih, energiju koja daje signale što treba preispitati ili promijeniti.

Da ne upadnemo u zamku određenosti trebali bismo njegovati vlastitu skeptičnost i provjeravati vlastite porive ka promjenama ili odbijanju promjena; pokušati pronaći ravnotežu koja će nam odgovarati i svaki dan ju ponovno namještati, uštimavati, već prema datim životnim okolnostima, jer svaki dan je drugačiji.

Pri uvježbavanju svakodnevnog pronalaženja unutarnje ravnoteže pomaže vježbanje vlastite fleksibilnosti i kreativnosti. A to je područje kojim se bavi psihodrama.

I za kraj ovog posta dobro će sjesti poznata misao Alberta Einsteina: Sve je relativno.



petak, 25. travnja 2014.

OSJEĆAJNE NAOČALE

Roza, žute, zelene, sive, crne, crvene, plave? Osjećajne naočale su različitih boja i određuju kakvima vidimo ljude oko sebe.

Kad se osjećamo dobro, zadovoljno sa sobom i svojim životom tada i ljude oko sebe vidimo kao pozitivne. Uočavamo samo njihove vrline i često zaista ne vidimo neke „loše“ strane na koje nas mogu upozoriti drugi ljudi koji gledaju kroz svoje naočale, drugačije od naših. Npr. kod zaljubljenosti, neku osobu vidimo u samim superlativima, sve naj-naj-naj, ali kada stavimo neke druge naočale, npr. naljutimo se na osobu u koju smo zaljubljeni, ili nas ta osoba rastuži, slika koju vidimo odnosno naš doživljaj neke osobe, može se u potpunosti izmijeniti. 

Različiti osjećaji uzrokovani su različitim poticajima izvana ili unutar nas samih. Osjećaji su prolazni i izmjenjuju se, ali istovremeno jako utječu na naše ponašanje i načine kako se odnosimo prema drugima.

Kvaliteta naših odnosa često ovisi o tome kako se u nekom trenutku osjećamo. Svatko ima pravo na svoje osjećaje, ali intenzivne emocije prisutne u nekom odnosu mogu taj odnos jako narušiti i učiniti da se i ostali uključeni loše osjećaju. 

Osjećajna komponenta odnosa nije jedina dimenzija odnosa sa drugima. Odnos s nekom osobom, pogotovo ako se radi o nama važnom odnosu, sastoji se puno više od osjećaja, ali o tome drugom prilikom. Bitno je da je naučimo prepoznati načine kako reagiramo kada se osjećamo npr. tužno, sretno, ljutito, mrzovoljno i s vremenom razumijeti što se krije iza tih osjećajnih ponašanja jer na taj način bolje razumijemo sami sebe i direktno djelujemo na kvalitetu vlastitog života.

BRIGA O SEBI

Što znači brinuti o sebi i vlastitom mentalnom zdravlju? Moramo li doći "do ruba" da bismo se aktivirali i potražili ...